Domů / Ekonomika / Přehled otevírací doby obchodů o státních svátcích

Přehled otevírací doby obchodů o státních svátcích

V Česku nesmí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních prodávat kromě vánočních svátků také na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, právě 28. září a dále pak 28. října. Na Štědrý den platí zákaz od dvanácté hodiny.

„Během zářijového státního svátku zůstanou prodejny Billa pro zákazníky uzavřeny,“ potvrzuje za prodejny tisková mluvčí Dana Bratánková s tím, že výjimku tvoří pouze některé menší prodejny v Praze a Billa stop & shop na čerpacích stanicích. Své obchody uzavře i konkurence – například Lidl, Kaufland či Penny Market.

Za porušení zákona přitom hrozí prodejcům pokuta až milion korun. Zákon platí od roku 2016, zavedení zákazu prosazovaly zejména odborové svazy. Dodržování zákazu prodeje o svátcích kontroluje Česká obchodní inspekce.

Jakých typů obchodů se omezení otevírací doby netýká

Zákaz se netýká prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

• Večerky
Večerek je v Česku několik tisíc. Zhruba každý třetí malý obchod vlastní vietnamští obchodníci. Většinou jde o kombinovaný sortiment trafiky, potravin, domácích potřeb nebo drogerie. Na jejich provoz dohlíží Česká obchodní inspekce, stejně jako živnostenské úřady.

• Benzinové pumpy
Kromě klasické nabídky zboží jsou stále rozšířenější pobočky řetězců potravin na pumpách. Například Billa otevřela své minimarkety s nepřetržitým provozem na pumpách Shell. Jejich otevírací doba tak kopíruje otevírací dobu samotných benzinek.

• Soukromníci
Soukromé maloobchody, nejen malé vesnické obchůdky, ale třeba i různé prodejny lahůdek, mohou s otevírací dobou nakládat libovolně. Do malé plochy také spadá většina cukráren či například prodejen zdravé výživy.

• Pojízdné prodejny
Zákon je nijak neřeší, většina z nich ale už teď funguje pouze ve všední den.

Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Snaha o zrušení či zmírnění zákona

Na zákazníky i prodávající ostatních menších obchodů v Česku, kterých je drtivá většina, však zákon nijak nemyslel. Zda je to v souladu s ústavou, posuzovali i ústavní soudci.

Vedle toho Poslaneckou sněmovnou na podzim 2019 prošla novela, za níž stáli zákonodárci ANO a ODS. Ta uleví alespoň velkoobchodu, který zásobuje malé obchody a restaurace, jež mají otevřeno. 

Proti zákonu vystupovala v roce 2018 i bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, která působila zároveň jako prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podle ní by stát na centrální úrovni do otevírací doby maloobchodu a velkoobchodu neměl vůbec zasahovat. „Stát by neměl mít tuto ambici. Stát by měl vytvářet rámcové podmínky pro podnikání, a to pokud možno pro všechny stejné,“ uvedla.

„Jsem hluboce přesvědčena, že pokud by nějakého kompromisu mělo být dosaženo, musí být regionální. Jestliže máme oblasti s turistickým ruchem, který chceme podporovat, tak tam je nesmyslné, aby bylo zavřeno,“ uvedla v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Vedle toho například družstvo CBA CZ, které sdružuje 900 maloobchodních prodejen s ročním obratem téměř dvě miliardy korun, chce v Česku prosadit plošný zákaz nedělního prodeje. Zákaz má pomoci udržet malé prodejny na venkově. Odboráři ani například zástupci Hospodářské komory s tím však nesouhlasí.

Odbory tvrdí, že zákon o prodejní době v obchodech se osvědčil a obchody by měly být uzavřené o všech 13 svátcích. Obavy z propouštění se podle nich nenaplnily, obchod trpí spíše nedostatkem zaměstnanců. Také maloobchodní tržby meziročně neklesly, uvedly odbory. „Zákazníci si rychle zvykli a zaměstnanci zejména řetězců jsou velmi spokojení,“ řekla ČTK o zákonu již dříve předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) obchodu Renáta Burianová.

Porušování zákona a spor inspekce s Alzou

Dodržování zákazu prodeje o svátcích kontroluje Česká obchodní inspekce. Pravidelně uděluje pokuty, dlouhodobý spor vede zejména s největším českým internetovým prodejcem Alza.cz.

Na samotný prodej po internetu se zákaz nevztahuje a Alza tvrdí, že ve svých kamenných pobočkách zboží pouze vydává. Zákon totiž během sedmi vybraných svátků zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor.

Alza však podle inspekce porušuje zákon tím, že si lidé mohou koupit zboží i přímo ve výdejně a ty jsou ve dvou případech větší než 200 metrů čtverečních, konkrétně v Jateční ulici v pražských Holešovicích a v Truhlářské ulici v Plzni.

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha je navíc i výdej součástí prodeje. „Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit,“ uvedl.

Zákaz měl především pomoci zaměstnancům prodejen, praxe však ukázala, že je poškozuje, tvrdí Alza.cz. Sami zaměstnanci podle obchodu stojí o to, aby mohli o státním svátku pracovat, protože jim je vyplácena nejméně dvojnásobná mzda.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

ČEZ prchá z dalšího trhu. Prodal většinu rumunského byznysu i obří větrnou elektrárnu

Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *