Domů / Zprávy z regionů / V kauze Stoka přiznal bývalý místostarosta Liškutin přijetí jednoho úplatku

V kauze Stoka přiznal bývalý místostarosta Liškutin přijetí jednoho úplatku

Před Krajským soudem v Brně vypovídal Petr Liškutin (dříve ANO), bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který v Brně-střed vedl investiční odbor. Popřel, že by byl členem organizované zločinecké skupiny, ale přiznal přijetí úplatku.

V kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek v městské části Brno-střed.

Projednávání případu pokračuje třetím jednacím dnem. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová vyzvala média, aby nezveřejňovala podrobnosti z výpovědi svědků, aby nebyli ovlivněni další svědci. Upozornila, že média by jinak mohla být z jednání vyloučena.

Liškutin podle obžaloby jako investičního vedoucí odboru přebíral úplatky od firem, které vyhrály tendry v Brně-střed. V řetězci v pozdější fázi údajně nahradil spoluobžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina. Ovčarčin vinu doznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného.

„Nikdy jsem nebyl, ani jsem se necítil členem nějaké organizované zločinecké skupiny,“ uvedl Liškutin. Popřel, že by nějaké úplatky přebíral. Přiznal přijetí jednoho úplatku, šlo o 70 000 korun, uvedl ale, že to byla chyba a obálku s penězi později vrátil.

Hlavní líčení ve věci začalo v pondělí. Švachula popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho.

Korupce se podle policie a obžaloby odehrávala právě při zadávání veřejných zakázek, kdy je získávaly vybrané spřátelené firmy. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

TOP 09 na Vysočině neprošla do zastupitelstva o jediný hlas, stěžuje si u soudu

Koalice Pro Top Vysočinu podala v pátek ke krajskému soudu v Brně stížnost na neplatnost …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *