Domů / Zahraniční zprávy / V Rusku končí referendum, změny v ústavě Putinovi umožní zůstat u moci

V Rusku končí referendum, změny v ústavě Putinovi umožní zůstat u moci

V Rusku ve středu skončí referendum o změnách v ústavě, kvůli kterému úřady vyhlásily středu volným dnem. Změny v ústavě umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi zůstat u moci i po vypršení nynějšího mandátu.

Balík změn, ve kterém nechybí zmínka o bohu, o nepřípustnosti znevažovat válečné hrdinství či o manželství jako svazku muže a ženy, již schválily obě komory parlamentu, sněmy všech 85 regionů i ústavní soud a podepsal prezident. Ke vstupu v platnost chybí již jen schválení v celostátním hlasování.

Původně se mělo referendum konat 22. dubna, ale kvůli pandemii koronaviru bylo odloženo. S ohledem na riziko nákazy nechaly úřady hlasování rozložit na více dnů. Hlasovat se tak začalo již 25. června, den po velké vojenské přehlídce v Moskvě, v některých odlehlých končinách Dálného východu a Sibiře či na lodích a polárních stanicích ještě dříve.

Do pondělního večera odhlasovalo podle předsedkyně ústřední volební komise skoro 50 milionů ze 110 milionů oprávněných voličů, tedy více než 45 procent. Podle průzkumu státní agentury VCIOM změny v základním zákonu podpořilo 76 procent Rusů, proti bylo 23,6 procenta dotázaných u volebních místností.

Pokud se tato čísla potvrdí, Putin se po dokončení mandátu v roce 2024 bude moci nechat znovu zvolit prezidentem i na dvě další šestiletá období. V Kremlu by tak mohl setrvat až do května 2036. Pokud se tak stane, délkou působení v čele státu překoná všechny sovětské vládce ze 20. století.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Bolsonaro nakažený koronavirem používá neověřený lék

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se nakazil nemocí covid-19, kterou v minulosti označil za “slabou chřipku”. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *