Domů / Počasí / Hladiny řek postupně opadají, třetí povodňový stupeň zůstává jen na Tiché Orlici

Hladiny řek postupně opadají, třetí povodňový stupeň zůstává jen na Tiché Orlici

Pondělní vydatné deště zvedly hladiny řek hlavně na východě Česka. Na několika místech platil v noci na úterý třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Dopoledne hladiny většinou opadly, okolo 11:00 podle dat Českého hydrometeorologického ústavu nebyl třetí stupeň nikde, v 11:20 vystoupala hladina Tiché Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku.

Hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku v 11:20 dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Naopak Orlice v Týništi nad Orlicí v 10:00 klesla ze třetího na druhý povodňový stupeň. První povodňový stupeň při trvalém poklesu dopoledne zůstával na Kněžné v Rychnově nad Kněžnou. Vyplývá to z dat Povodí Labe. Hladiny řek zvedly silné deště v noci na pondělí a v pondělí.

V noci na úterý v Královéhradeckém kraji nepršelo. „Průtoky v horních částech zasažených vodních toků jsou již na poklesu,“ uvedl ráno vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Hladiny by na většině toků měly dál klesat s výjimkou Tiché Orlice. „K vzestupu průtoku bude odpoledne vlivem postupu zvýšených průtoků docházet na Tiché Orlici,“ dodal Petr.

Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomoucký kraj. Na třetím stupni tam byla například Třebůvka v Lošticích na Šumpersku, Romže v Polkovicích a přiblížila se mu i Morava v Moravičanech u Litovle. Hladiny ale už mají setrvalou tendenci nebo klesají. Podle předpovědi počasí už by stoupat neměly.

Deště zaměstnaly i hasiče, kteří měli stovky výjezdů. Museli především čerpat vodu a odstraňovat popadané stromy. V Moravičanech museli v noci evakuovat 14 dětí z myslivecké chaty. V Renotách u Uničova pak laguna ohrožovala rodinné domy. Výstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat. Vodní koryto hasiči čistili za využití těžké techniky. Voda po několika hodinách začala opadat.

V Královéhradeckém kraji byla na třetím stupni Orlice v Týništi nad Orlicí, také tam ale dnes dopoledne hladina klesla na druhý stupeň. Na třetí stoupla před polednem podle Povodí Labe Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí. V noci v kraji už nepršelo. Hasiči v kraji zasahovali především na Rychnovsku, čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a rozváželi pytle s pískem. První povodňový stupeň při trvalém poklesu dopoledne zůstával na Kněžné v Rychnově nad Kněžnou.

V Pardubickém kraji voda v pondělí zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok, silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Novohradka v Luži se ale již z nejvyššího třetího stupně vrátila k obvyklému stavu.

Na Vysočině měli hasiči v pondělí 50 výjezdů, v úterý ale už pouze odstraňovali strom ze silnice v Budkově u Moravských Budějovic.

Na mnoha dalších místech ve východní části republiky jsou toky stále na prvním povodňovém stupni, tedy takzvané bdělosti. Týká se to například Sázavy, Svratky, Oslavy, Chrudimky, Opavy, Bělé nebo Sázavy.

Podle předpovědi má být v úterý v Česku jasno až polojasno, teplotní maxima okolo 25 stupňů Celsia. Přeháňky by se měly ojediněle objevit až ve středu.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Červenec bude teplotně průměrný, v první polovině bude více pršet

Červenec bude teplotně spíše průměrný a v jeho první polovině bude více pršet. Vyplývá to …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *