Domů / Domácí zprávy / Právo na platbu v hotovosti v ústavě nebude, vláda odmítla návrh Trikolóry

Právo na platbu v hotovosti v ústavě nebude, vláda odmítla návrh Trikolóry

Ústavní zakotvení práva na platbu v hotovosti, které navrhli poslanci Trikolóry, vláda na svém zasedání odmítla. ČTK to sdělil tiskový odbor Strakovy akademie. Vyslovit se zákonem nesouhlas doporučila podle předkládací zprávy ministerstva i Česká národní banka. Vládní stanovisko je doporučením pro sněmovnu, není ale jisté, zda dolní komora stihne návrh projednat do konce volebního období.

Poslanci navrhli do Listiny základních práv a svobod vložit pasáž, podle které by měl každý právo na úhradu svých peněžitých dluhů v hotovosti. Omezení práva by bylo přípustné jen v zákonných případech pro ochranu bezpečnosti státu, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých. Do ústavy navrhla Trikolóra doplnit ochranu rovnocenného postavení hotovostních a bezhotovostních forem plateb k úkolům centrální banky.

ČNB k tomu uvedla, že současná právní úprava, například zákon o ČNB nebo zákon o oběhu bankovek, již právo na platbu v hotovosti obsahuje. Podle ní není nutné, aby toto právo bylo povýšeno na ústavní. Také podle ministerstva financí je návrh nepotřebný a navíc „nejednoznačný, nedomyšlený a nedostatečně odůvodněný“.

Proti návrhu se postavila také ministerstva vnitra, spravedlnosti, práce a sociálních věcí a průmyslu a obchodu. Podle něj je samotné užívání hotovostních plateb omezeno v zákoně pouze částkou 270.000 korun. Vyšší sumy je nutné hradit bezhotovostně v rámci opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Návrh Trikolóry s tímto omezením počítá.

Návrh poslanci zdůvodnili tím, že hotovostní platby jsou jedním z nezbytných předpokladů pro zachování základního soukromí a nezávislosti jednotlivců. „Vývoj směřující k dalšímu omezování či dokonce k úplném zákazu hotovostních plateb by představoval významný zásah do osobních svobod a podstatně by zvýšil riziko zneužívání velkého množství informací souvisejících s nárůstem bezhotovostních plateb,“ napsali.

Chceme malý levný stát, který bude lidem nechávat víc peněz v kapsách, protože oni je utratí lépe, tvrdí 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. | Video: Emma Smetana


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Ondráček se pochlubil odznakem „Veterán Policie ČR“, od policie ho ale nedostal

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se na sociálních sítích pochlubil odznakem „Veterán Policie ČR“. Se skutečnou …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *